Globe Pinner Classic 40" Hurricane Leaves Complete Longboard
€199.95
Tax included
The Pinner Classic in Hurricane Leaves is a classic pintail longboard with a kicktail, featuring deck and grip tape artwork by featured artist Sam Chirnside. The deck is constructed from Resin-8 hard rock maple, featuring mellow concave and embedded metal badge detail. Also featuring 180mm Slant reverse kingpin trucks, 65mm 78a wheels and die-cut, printed grip tape.
Description
The Pinner Classic in Hurricane Leaves is a classic pintail longboard with a kicktail, featuring deck and grip tape artwork by featured artist Sam Chirnside. The deck is constructed from Resin-8 hard rock maple, featuring mellow concave and embedded metal badge detail. Also featuring 180mm Slant reverse kingpin trucks, 65mm 78a wheels and die-cut, printed grip tape.
Product Details
GLOBE-PINNER40LEAVES-PACK
Data sheet
| Width | 9"(22,86cm) |
|---|---|
| Construction | 8-Plys Maple |
| Wheelbase | 26.75" |
| Concave | Low |
| Disciplines | Carving, Cruising |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 40" |
Specific References
| EAN13 | 0608145571173 |
|---|