Yow Waikiki 40" Lines Surfskate Deck
Yow Waikiki 40" is the longest board offered by the Basque brand, directly inspired by longboard surfing. With a length of just over a meter, the rider has a generous surface for carving and/or performing tricks while moving along the board (e.g., cross steps, nose ride, etc.). Width: 10", Truck spacing: 26". Made of 7-ply maple construction. Profile with a slight camber and a mild concave. Manufactured in the Spanish Basque Country. Printed grip tape included and pre-applied.
Description
Yow Waikiki 40" is the longest board offered by the Basque brand, directly inspired by longboard surfing. With a length of just over a meter, the rider has a generous surface for carving and/or performing tricks while moving along the board (e.g., cross steps, nose ride, etc.). Width: 10", Truck spacing: 26". Made of 7-ply maple construction. Profile with a slight camber and a mild concave. Manufactured in the Spanish Basque Country. Printed grip tape included and pre-applied.
Local & ethical manufacturing
Yow boards, wheels, and trucks are entirely manufactured locally in the Spanish Basque Country, adhering strictly to labor rights and environmental protection regulations. The wood is sourced from certified forests, and all waste is recycled and repurposed. Water-based glue is used in the process. The Yow truck foundry complies with the REACH regulations, ensuring the protection of human health and the environment.
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 26" |
| Concave | Low |
| Grip tape | Included |
| Disciplines | Carving, Cruising, Surfskate |
| Kicks | No Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 40" |
Specific References
| EAN13 | 8433975356797 |
|---|