Yow Snappers x J Schimautz 32.5" Surfskate Deck
€109.95
Tax included
YOW Snapper 32.5" is an amazing alternative to surfing for days without waves. 32.5" is a mid size, responsive, but without loosing control. This board is intended to be set with surfskate trucks, however, you can also use it with regular or reversed Trucks for a cruising/carving use. High Concave; Double Kicks. Julia Schimautz Artis Serie. Printed grip tape included
Description
YOW Snapper 32.5" is an amazing alternative to surfing for days without waves. 32.5" is a mid size, responsive, but without loosing control. This board is intended to be set with surfskate trucks, however, you can also use it with regular or reversed Trucks for a cruising/carving use. High Concave; Double Kicks. Julia Schimautz Artis Serie. Printed grip tape included
Specs: 32.5"x10"; Wheelbase 17"; Tail Rocker; 7 plis US hard rock maple; Made in Spain
Product Details
YOW-SNAPPER24JULIA-DECK
Data sheet
| Width | 10" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 17" |
| Concave | High |
| Grip tape | Included |
| Disciplines | Surfskate, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 32.5" |
Specific References
| EAN13 | 8433975264023 |
|---|