Zenit Hana 45" Longboard Deck
€274.95
Tax included
Zenit Hana 45" x 9.5". WB 28.5" - 30.5" - High-end Dancing / Freestyle longboard deck with a sober and elegant look. Maple, poplar (Regular Flex), tri-axial fiberglass, and carbon construction. Powerful and persistent pop over time. The grab rail grooves help catching the board during tricks. Profile with mellow rocker. The Hana comes in 2 flexes. Xtra flex has more rebound and allows you to carve deeper. The Regular flex is firmer while retaining a certain flexibility. Handcrafted in Quebec (Canada). Grip sold separately
Description
Zenit Hana 45" x 9.5". WB 28.5" - 30.5" - High-end Dancing / Freestyle longboard deck with a sober and elegant look. Maple, poplar (Regular Flex), tri-axial fiberglass, and carbon construction. Powerful and persistent pop over time. The grab rail grooves help catching the board during tricks. Profile with mellow rocker. The Hana comes in 2 flexes. Xtra flex has more rebound and allows you to carve deeper. The Regular flex is firmer while retaining a certain flexibility. Handcrafted in Quebec (Canada). Grip sold separately
Max recommanded rider's weight: Extra Flex: 108Kg / Regular Flex: 136Kg
Product Details
ZENIT-HANAXTRA-DECK
Data sheet
| Width | 9.5"(24,13cm) |
|---|---|
| Construction | Maple, Poplar (reg flex), Triaxial fiberglass, Carbon |
| Wheelbase | 28.5" - 30.5" |
| Grip tape | Not Included |
| Weight | 2.3Kg (Xtra Flex); 2.5Kg (Reg Flex) |
| Disciplines | Dancing |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 45" |
Specific References
| EAN13 | 0710664768627 |
|---|