Pantheon Trip Carbon 33.25" Indian Hills Longboard Deck
The Pantheon Trip Carbon is 33.25" x 9" with a wheelbase of 27.25". Thanks to a double drop platform, the ground clearance is extremely low making pushing easier. Rocker profile. Each foot sits comfortably placed in a bowl. Construction 6 ply maple + Triaxial fiber + Carbon. The trip is stiff and lightweight, with a responsive snappy flex for improved vibrations dumping and facilitated pumping. The Trip Carbon is definitly one of the most adavanced LDP (Long Distance Pushing) board available on the market. Griptape included
Description
The Pantheon Trip Carbon is 33.25" x 9" with a wheelbase of 27.25". Thanks to a double drop platform, the ground clearance is extremely low making pushing easier. Rocker profile. Each foot sits comfortably placed in a bowl. Construction 6 ply maple + Triaxial fiber + Carbon. The trip is stiff and lightweight, with a responsive snappy flex for improved vibrations dumping and facilitated pumping. The Trip Carbon is definitly one of the most adavanced LDP (Long Distance Pushing) board available on the market. Griptape included
Note: For the setting, we recommande to use RKP trucks such as Paris V3 150mm. If you decide to use extra large wheels such as Seismic Taillwind, Paris V 165mm would avoid to get wheelbite
Product Details
Data sheet
| Width | 9"(22,86cm) |
|---|---|
| Construction | 6-ply maple + triaxial fiber + biaxial carbon |
| Wheelbase | 27.25" |
| Grip tape | Included |
| Weight | 1.5Kg |
| Disciplines | LDP |
| Kicks | No Kick |
| Mounting of Trucks | Drop Through |
| Lenght | 33.25" |