Pantheon Trip Fields 33.25" Longboard Deck
The Pantheon Trip Maple & Fiberglass is 33.25" x 9" with a wheelbase of 27.25". Thanks to a double drop platform, the ground clearance is extremely low making pushing easier. "Mustache" double rocker profile. Each foot sits comfortably placed in a bowl. Construction 6 ply maple + Triaxial fiberglass. The Trip is stiff and lightweight, with a responsive snappy flex for improved vibrations dumping and facilitated pumping. The Trip is one of the most popular LDP (Long Distance Pushing) board available on the market. Griptape included
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 5/20/26 and 5/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Pantheon Trip Maple & Fiberglass is 33.25" x 9" with a wheelbase of 27.25". Thanks to a double drop platform, the ground clearance is extremely low making pushing easier. "Mustache" double rocker profile. Each foot sits comfortably placed in a bowl. Construction 6 ply maple + Triaxial fiberglass. The Trip is stiff and lightweight, with a responsive snappy flex for improved vibrations dumping and facilitated pumping. The Trip is one of the most popular LDP (Long Distance Pushing) board available on the market. Griptape included
Note: For the setting, we recommande to use RKP trucks such as Paris V3 150mm. If you decide to use extra large wheels such as Seismic Taillwind, Paris V 165mm would avoid to get wheelbite
Product Details
Data sheet
| Width | 9"(22,86cm) |
|---|---|
| Construction | 6-ply maple + Triaxial Fiberglass |
| Wheelbase | 27.25" |
| Grip tape | Included |
| Disciplines | LDP |
| Kicks | No Kick |
| Mounting of Trucks | Drop Through |
| Lenght | 33.25" |
Specific References
| EAN13 | 710664765039 |
|---|