Arbor Daniel McDonald Pro DH 38.25" Longboard Deck
€149.95
Tax included
Daniel McDonald Dh & Freeride longboard pro deck by the Californian company Arbor. Deck size 38.25" x 9.75". Multiple wheelbase options ranging from 25.5" to 27.5". Made with maple construction (sourced from sustainably managed forests) and triaxial fiberglass. The McDonald features a kicktail for optimal freeride performance. It has a profile with rocker and microdrops, allowing for powerful foot placement both during high-speed runs and power slides. The flush mounts prevent the trucks angle from being affected by the rocker. Grip tape sold separately.
Description
Daniel McDonald Dh & Freeride longboard pro deck by the Californian company Arbor. Deck size 38.25" x 9.75". Multiple wheelbase options ranging from 25.5" to 27.5". Made with maple construction (sourced from sustainably managed forests) and triaxial fiberglass. The McDonald features a kicktail for optimal freeride performance. It has a profile with rocker and microdrops, allowing for powerful foot placement both during high-speed runs and power slides. The flush mounts prevent the trucks angle from being affected by the rocker. Grip tape sold separately.
Product Details
ARBOR-MCDONALDDH38-DECK
Data sheet
| Width | 9.75"(24,76cm) |
|---|---|
| Construction | Maple & Triaxial fiberglass |
| Wheelbase | 25.5" - 27.5" |
| Grip tape | Not Included |
| Flex | Extra Stiff |
| Disciplines | Downhill, Freeride |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 38.25" |
Specific References
| EAN13 | 5059415226234 |
|---|