Yow Outer Banks 33.85" Surfskate Deck
Yow Outer Banks 33.85" x 10" surfskate deck is one of the latest additions to the Spanish brand's lineup. Featuring an egg-shaped deck with pronounced kicks, it provides strong support to keep your feet securely in place for powerful maneuvers. With a 17.15" truck spacing, the Outer Banks is responsive and allows for tight turns movements.
Description
Yow Outer Banks 33.85" x 10" surfskate deck is one of the latest additions to the Spanish brand's lineup. Featuring an egg-shaped deck with pronounced kicks, it provides strong support to keep your feet securely in place for powerful maneuvers. With a 17.15" truck spacing, the Outer Banks is responsive and allows for tight turns movements.
Local & ethical manufacturing
Yow boards, wheels, and trucks are entirely manufactured locally in the Spanish Basque Country, adhering strictly to labor rights and environmental protection regulations. The wood is sourced from certified forests, and all waste is recycled and repurposed. Water-based glue is used in the process.
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 17.15" |
| Concave | High |
| Grip tape | Included |
| Disciplines | Surfskate |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 33.85" |