Yow Sendai Grom 29" Surfskate - Deck Only
Yow Sendai Grom is a board specially designed for kids, with reduced dimensions of 29" x 9.5" and a wheelbase of just 14.5". The deep concave makes foot placement more intuitive and ensures solid support. Equipped with kicks, the Sendai allows for ollies and other tricks. Made in the Basque Country. Grip included.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Yow Sendai Grom is a board specially designed for kids, with reduced dimensions of 29" x 9.5" and a wheelbase of just 14.5". The deep concave makes foot placement more intuitive and ensures solid support. Equipped with kicks, the Sendai allows for ollies and other tricks. Made in the Basque Country. Grip included.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.5"(24,13cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Birch |
| Wheelbase | 14.5" |
| Nose Lenght | 3.97" |
| Tail Lenght | 6.32" |
| Concave | High |
| Griptape | Included |
| Disciplines | Surfskate |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 29" |
Specific References
| EAN13 | 8433975356810 |
|---|