Rocket Spear 34" Longboard Deck
With the Rocket Spear 34", you'll never need to change your deck to go from a Downhill/Freeride session to a pumptrack outing, or even just a ride around your house. The Rocket Spear measures 34" x 8.8" and offers a multitude of wheelbase options ranging from 17.5" to 20". Its maple and carbon construction ensures rigidity and strength, allowing you to reach high speeds while maintaining a decent level of stability. The simple, shallow concave gives free rein to foot placement. The kicktail adds a touch of freeride and provides support for the rear foot. Wide, CNC machined wheels wells. Flat profile with no rocker. Handcrafted in Switzerland.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/22/26 and 4/25/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
With the Rocket Spear 34", you'll never need to change your deck to go from a Downhill/Freeride session to a pumptrack outing, or even just a ride around your house. The Rocket Spear measures 34" x 8.8" and offers a multitude of wheelbase options ranging from 17.5" to 20". Its maple and carbon construction ensures rigidity and strength, allowing you to reach high speeds while maintaining a decent level of stability. The simple, shallow concave gives free rein to foot placement. The kicktail adds a touch of freeride and provides support for the rear foot. Wide, CNC machined wheels wells. Flat profile with no rocker. Handcrafted in Switzerland.
Product Details
Data sheet
| Width | 8.8" |
|---|---|
| Construction | Maple, Carbon, ABS Topsheet |
| Wheelbase | 17.5", 20" |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Downhill, Freeride, Pumptrack |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 33.5" |
Specific References
| EAN13 | 710664765978 |
|---|