Rocket Radigon 31" Longboard Deck
This Rocket Radigon 31" is designed for freeriders looking for a board with a short wheelbase while still offering enough width under the feet. The Radigon 31" is nimble and responsive, yet maintains an easy release point for initiating slides. The maple, carbon, and ABS construction ensures perfect stiffness and exceptional durability. The Radigon features multiple mounting holes to easily install a foot stop and/or weight (Gravity plate). Dimensions: 31" x 9.2", wheelbase 19" – 21.5". Mellow concave with W. CNC-machined wheel wells. Board intended to be ridden preferably with 130 to 140 mm wide trucks. Handcrafted in Switzerland.
Description
This Rocket Radigon 31" is designed for freeriders looking for a board with a short wheelbase while still offering enough width under the feet. The Radigon 31" is nimble and responsive, yet maintains an easy release point for initiating slides. The maple, carbon, and ABS construction ensures perfect stiffness and exceptional durability. The Radigon features multiple mounting holes to easily install a foot stop and/or weight (Gravity plate). Dimensions: 31" x 9.2", wheelbase 19" – 21.5". Mellow concave with W. CNC-machined wheel wells. Board intended to be ridden preferably with 130 to 140 mm wide trucks. Handcrafted in Switzerland.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.2" |
|---|---|
| Construction | Maple, Carbon, ABS Topsheet |
| Wheelbase | 19", 21.5" |
| Grip tape | Not Included |
| Flex | No Flex |
| Disciplines | Downhill, Freeride |
| Kicks | No Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Lenght | 31" |
Specific References
| EAN13 | 0710664765985 |
|---|