Alva 60mm Cruiser Wheels
The Alva 60mm 83A cruiser wheels add a retro touch to your skateboard and are suitable both for short rides around town and for pump track sessions. The 60mm Alvas pair stylishly with old-school boards. Brand founded by skate legend Tony Alva, the first world champion in skateboarding history. Set of 4 wheels.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Alva 60mm 83A cruiser wheels add a retro touch to your skateboard and are suitable both for short rides around town and for pump track sessions. The 60mm Alvas pair stylishly with old-school boards. Brand founded by skate legend Tony Alva, the first world champion in skateboarding history. Set of 4 wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 44mm |
|---|---|
| Contact Patch | 40mm |
| Core Placement | Off-set |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 60mm |
| Durometer(s) | 83A |
| Disciplines | Cruiser, Pumptrack |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 4/5 |
Specific References
| EAN13 | 0710664003568 |
|---|