Remember Lil'Hoots 65mm Longboard Wheels
The Remember Lil Hoots are super easy to slide and at 65mm are easy to fit on topmounts with no risers, or even onto pool or street decks that have wheel wells. The Remember wheels are famous for being super easy to slide, and decently durable as well. The Lil Hoot will make sliding easy, but don't expect much grip for carving or speed runs! Set of four wheels
Description
The Remember Lil Hoots are the smaller of the Hoot line-up from Remember. This little ripper is super easy to slide and at 65mm is easy to fit on topmounts with no risers, or even onto pool or street decks that have wheel wells. The Remember wheels are famous for being super easy to slide, and decently durable as well. The Lil Hoot will make sliding easy, but don't expect much grip for carving or speed runs! set of four wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 41.5mm |
|---|---|
| Contact Patch | 33.5mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 65mm |
| Durometer(s) | 74A, 76A, 78A, 80A |
| Weight | 460Grs/set |
| Disciplines | Freeride, Pumptrack, Surfskate, Slides, Dancing |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5, 2/5 |
Specific References
| EAN13 | 0694157877051 |
|---|