Blood Orange Jammerz 60mm Longboard Wheels
Blood Orange Jammerz 60mm made for city surfers & freestyle/dance riders. These wheels feature new proprietary symmetrical shapes and a resilient new urethane formula that is easier to slide for beginner riders and freestyle/dancers. Set of 4 wheels
Order it before 14:30 of today and receive it between 4/18/26 and 4/22/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Blood Orange Jammerz 60mm made for city surfers & freestyle/dance riders. These wheels feature new proprietary symmetrical shapes and a resilient new urethane formula that is easier to slide for beginner riders and freestyle/dancers. Set of 4 wheels
Specs
Durometer: 82a
Diameter: 60 mm
Contactpatch: 37 mm
Lip: Round
Product Details
Data sheet
| Width | 37mm |
|---|---|
| Contact Patch | 24mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 60mm |
| Durometer(s) | 82A |
| Weight | 385Grs/ Set of 4 wheels |
| Disciplines | Slides, Dancing, Cruiser, Freeride |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 2/5 |
Specific References
| EAN13 | 0856066007848 |
|---|