Cult Road Warrior 74mm Longboard wheels
Cult Road Warrior 74mm is the grippiest and fastest wheel from the UK based company. The grip is simply mind-blowing, allowing you to take tight corners where most other wheels wouldn’t hold. This is the Version 2 of the Road Warriors, with the width increased by 4 mm to reach 70.6 mm. The wide offset Cult Warp Core, developed by Cult, provides maximum support while reducing weight for optimal acceleration speed. Hydrazene 76A urethane. Sold as a set of 4 wheels.
Description
Cult Road Warrior 74mm is the grippiest and fastest wheel from the UK based company. The grip is simply mind-blowing, allowing you to take tight corners where most other wheels wouldn’t hold. This is the Version 2 of the Road Warriors, with the width increased by 4 mm to reach 70.6 mm. The wide offset Cult Warp Core, developed by Cult, provides maximum support while reducing weight for optimal acceleration speed. Hydrazene 76A urethane. Sold as a set of 4 wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 70.6mm |
|---|---|
| Contact Patch | 70.6mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 74mm |
| Durometer(s) | 76A |
| Disciplines | Downhill, Fast Freeride |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 5/5 |
Specific References
| EAN13 | 0710664065306 |
|---|