Hawgs Supreme 70 Longboard Wheels
Taking direct inspiration from DH and race wheels, the Hawgs Supremes represent a complete re-imagining of what a longboard cruiser wheel can do. The high rebound 78a urethane and large, stiff plastic core combine to give you super fast roll speed and tons of grip when carving hard. These wheels come with a stone-ground finish so that they will slide smoothly when you need them to. Set of 4 wheels
Order it before 14:30 of today and receive it between 5/15/26 and 5/19/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Taking direct inspiration from DH and race wheels, the Hawgs Supremes represent a complete re-imagining of what a longboard cruiser wheel can do. The high rebound 78a urethane and large, stiff plastic core combine to give you super fast roll speed and tons of grip when carving hard. These wheels come with a stone-ground finish so that they will slide smoothly when you need them to. Set of 4 wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 54mm |
|---|---|
| Contact Patch | 52mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 70mm |
| Weight | 660Grs/set of 4 Wheels |
| Disciplines | Surfskate, Carving, Cruising |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 4/5 |
Specific References
| EAN13 | 3662492535384 |
|---|