Cloud Ride Slusheez 62mm Longboard Wheels
Slusheez are a thaney, slidey, freeride wheel perfect banging out those long standups you've been longing for. We rounded the lips and stoneground these puppies to make the first few slides even sweeter. Using our magical "Slush" thane we melted the ice to give you a wheel that slides effortlessly but also knows when to dump some thane. Set of 4 Wheels
Order it before 14:30 of today and receive it between 5/15/26 and 5/19/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Slusheez are a thaney, slidey, freeride wheel perfect banging out those long standups you've been longing for. We rounded the lips and stoneground these puppies to make the first few slides even sweeter. Using our magical "Slush" thane we melted the ice to give you a wheel that slides effortlessly but also knows when to dump some thane. Set of 4 Wheels
Specs
Durometer: 78a
Diameter: 62 mm
Contactpatch: 36 mm
Offset
Product Details
Data sheet
| Contact Patch | 36mm |
|---|---|
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 62mm |
| Durometer(s) | 78A |
| Disciplines | Cruiser, Freeride, Slides, Dancing |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5 |
Specific References
| EAN13 | 0633726325197 |
|---|