Blood Orange Liam Morgan 60mm Longboard wheels
€64.95
Tax included
Blood Orange Liam Morgan wheels pro model. Those wheels have the perfect balance slide/grip. Its slide sugary, leting great white thane lines on the road. This 60mm version is best for slashing the streets and/or on small freeride boards.
Description
Blood Orange Liam Morgan wheels pro model. Those wheels have the perfect balance slide/grip. Its slide sugary, leting great white thane lines on the road. This 60mm version is best for slashing the streets and/or on small freeride boards.
Diamter 60mm
LMF Urethane (Liam Morgan Formula)
Green Core: 80a ; Red Core:82a ; Blue Core:84a
Offset 3mm
Contact Patch 33mm
Set of four wheels
Product Details
BLO-MORGAN-6084
Data sheet
| Width | 39mm |
|---|---|
| Contact Patch | 33mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Round Lip |
| Wheel surface | Stone-ground |
| Diameter | 60mm |
| Durometer(s) | 80A(Green), 82A(Red), 84A(Blue) |
| Disciplines | Slides, Freeride, Cruiser, Dancing |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 1/5 |
Specific References
| EAN13 | 3663174006680 |
|---|