La Paulade PolYmers 76mm Longboard Wheels
La Paulade - PolYmers 76mm: The Ultimate Wheels for DH and Fast Freeride. La Paulade proudly introduces its first range of wheels: the PolYmers 76mm. Designed to offer an unparalleled experience in downhill (DH) and fast freeride, these wheels promise to combine performance and accessibility. The PolYmers are designed to be fast and provide strong grip thanks to their 76A ultra high rebound urethane and square profile. This initial grip is perfect for racing. Once the initial coating wears off, the PolYmers reveal a controlled and smooth slide, ideal for fast freeride. The slides are reliable and stable from the first try. Set of 4 Wheels.
Description
Product Details
Data sheet
| Width | 65mm, 65mm |
|---|---|
| Contact Patch | 65mm, 65mm |
| Core Placement | Center-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 76mm |
| Durometer(s) | 76A |
| Disciplines | Fast Freeride, Downhill |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 5/5 |