Seismic x Harfang Speed Vents 85mm Stage 5 Off-Road Longboard Wheels
The Seismic Speed Vent 85mm wheels are a top choice for both LDP, E-skate, and street luge. The Speed Vent combines the speed of a large wheel with the agility of a smaller one, thanks to its light weight. Its high-rebound Defcon urethane offers optimal speed performance and unbeatable grip. With the addition of Stage 5 machined grooves by Harfang Wheels, you'll maintain control on wet surfaces and off paved roads. Set of four wheels.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Seismic Speed Vent 85mm wheels are a top choice for both LDP, E-skate, and street luge. The Speed Vent combines the speed of a large wheel with the agility of a smaller one, thanks to its light weight. Its high-rebound Defcon urethane offers optimal speed performance and unbeatable grip. With the addition of Stage 5 machined grooves by Harfang Wheels, you'll maintain control on wet surfaces and off paved roads. Set of four wheels.
85mm tall x 52mm wide Seismic Speed Vent Wheels.
Offset bearing seat, dual lip design.
7.1 oz. each
Product Details
Data sheet
| Width | 52mm |
|---|---|
| Contact Patch | 50mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 85mm |
| Durometer(s) | 78A |
| Disciplines | E-Skateboard, Wet Conditions, Downhill, LDP |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 5/5 |