Seismic Hot Spot 69mm Defcon Longboard Wheels
The Seismic Hot Spot Defcon 69mm wheels are of superior quality, ideal for slalom (Tight & Hybrid), downhill, fast freeride, pumptrack, and surfskate use. Their offset "Mini-EC Hub" core provides rigidity and lightness for optimal grip and speed. The Defcon urethane offers exceptional speed performance and holds numerous records (including top speed in longboard DH and streetluge). Width: 52mm (contact patch 50mm) with square lips and a smooth, skin-on finish. The Hot Spot 69 Defcon wheels come in three durometers: 77A Plum (softer), 78.5A Mango, and 80A Mint (harder). Slow consistant wear, long-lasting grip, Super fast. Sold as a set of four wheels.
Order it before 14:30 of today and receive it between 4/24/26 and 4/28/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Seismic Hot Spot Defcon 69mm wheels are of superior quality, ideal for slalom (Tight & Hybrid), downhill, fast freeride, pumptrack, and surfskate use. Their offset "Mini-EC Hub" core provides rigidity and lightness for optimal grip and speed. The Defcon urethane offers exceptional speed performance and holds numerous records (including top speed in longboard DH and streetluge). Width: 52mm (contact patch 50mm) with square lips and a smooth, skin-on finish. The Hot Spot 69 Defcon wheels come in three durometers: 77A Plum (softer), 78.5A Mango, and 80A Mint (harder). Slow consistant wear, long-lasting grip, Super fast. Sold as a set of four wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 52mm |
|---|---|
| Contact Patch | 50mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 69mm |
| Durometer(s) | 77A, 80A, 78.5A |
| Weight | 640 Grs / Set of 4 Wheels |
| Disciplines | Downhill, Fast Freeride, Pumptrack, Slalom, Surfskate |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 5/5 |
Specific References
| EAN13 | 0710664752626 |
|---|