Cuei A1 Speed Gummy 79mm Longboard Wheels
Cuei Wheels A1 79mm diameter are designed for competitors seeking ultimate performance in downhill longboarding (DH) and street luge. Developed by 2-time world champion Thiago Gomes Lessa and his team from Brazil. The ultra high-rebound Speed Gummy 74A formula keeps pushing the limits with even more speed and acceleration. The large 67mm width with a slightly offset core provides extreme grip under all conditions. Exceptional riding comfort. Precise slide and hook-up. Set of 4 wheels.
Description
Cuei Wheels A1 79mm diameter are designed for competitors seeking ultimate performance in downhill longboarding (DH) and street luge. Developed by 2-time world champion Thiago Gomes Lessa and his team from Brazil. The ultra high-rebound Speed Gummy 74A formula keeps pushing the limits with even more speed and acceleration. The large 67mm width with a slightly offset core provides extreme grip under all conditions. Exceptional riding comfort. Precise slide and hook-up. Set of 4 wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 67mm |
|---|---|
| Contact Patch | 67mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 79mm |
| Durometer(s) | 74A |
| Disciplines | Downhill |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 5/5 |
Specific References
| EAN13 | 0710664126489 |
|---|