Cult Cultron 74mm Longboard Wheels
Cult Cultron 74mm – Longboard DH & Freeride Wheels. Designed for riders seeking speed and control, the Cult Cultron 74mm follow the modern trend of wide wheels made for downhill and fast freeride. With their grippy 76a urethane, large ventilated offset core, and thick lips, they deliver the perfect balance of traction, smooth slides, and durability. Their massive contact patch (66.6mm) ensures stability and comfort even at high speed, while allowing for controlled slides without unexpected breakouts. Ideal for modern setups combining narrow trucks and wide wheels, the Cultron guarantee a unique riding experience, whether on technical downhill runs or committed freeride sessions. Developped by Cult Wheels, the pioneering UK longboard brand since the 2000s and known for its innovations, the Cultron 74mm are the go-to choice for demanding riders looking for an outstanding performance-to-price ratio. Sold as a set of 4 wheels.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 5/13/26 and 5/16/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Cult Cultron 74mm – Longboard DH & Freeride Wheels. Designed for riders seeking speed and control, the Cult Cultron 74mm follow the modern trend of wide wheels made for downhill and fast freeride. With their grippy 76a urethane, large ventilated offset core, and thick lips, they deliver the perfect balance of traction, smooth slides, and durability. Their massive contact patch (66.6mm) ensures stability and comfort even at high speed, while allowing for controlled slides without unexpected breakouts. Ideal for modern setups combining narrow trucks and wide wheels, the Cultron guarantee a unique riding experience, whether on technical downhill runs or committed freeride sessions. Developped by Cult Wheels, the pioneering UK longboard brand since the 2000s and known for its innovations, the Cultron 74mm are the go-to choice for demanding riders looking for an outstanding performance-to-price ratio. Sold as a set of 4 wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 66.6mm |
|---|---|
| Contact Patch | 66.6mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 74mm |
| Durometer(s) | 76A |
| Disciplines | Downhill, Fast Freeride |
| Gap width between bearing seats | 10mm(Skateboard/Longboard standard) |
| Grip level | 4/5, 5/5 |
Specific References
| EAN13 | 0710664067652 |
|---|