Pantheon Karma Rain 92mm Longboard Wheel
Pantheon Karma Rain 92mm is a wheel fully engineered for extreme performance in LDP (Long Distance Pumping) on wet roads. For this Karma, Pantheon completely redesigned the approach to making a longboard wheel, both in the way the polyurethane is injected and in the structure of the core itself. The result is a stiff, grippy, and fast wheel, all while keeping the weight low. Soft 74A urethane, fast and comfortable on most surfaces. 53mm width, 49mm contact patch. Machined grooves allow water to be expelled, improving grip when it rains or the road is wet. Set of 4 wheels.
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 5/20/26 and 5/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Pantheon Karma Rain 92mm is a wheel fully engineered for extreme performance in LDP (Long Distance Pumping) on wet roads. For this Karma, Pantheon completely redesigned the approach to making a longboard wheel, both in the way the polyurethane is injected and in the structure of the core itself. The result is a stiff, grippy, and fast wheel, all while keeping the weight low. Soft 74A urethane, fast and comfortable on most surfaces. 53mm width, 49mm contact patch. Machined grooves allow water to be expelled, improving grip when it rains or the road is wet. Set of 4 wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 53mm |
|---|---|
| Contact Patch | 49mm |
| Core Placement | Off-set |
| Lip profile | Square Lip |
| Wheel surface | Smooth |
| Diameter | 92mm |
| Durometer(s) | 74A |
| Weight | 1.093Kg |
| Disciplines | LDP, Wet Conditions |
| Grip level | 5/5 |
Specific References
| EAN13 | 0710664130875 |
|---|