Fulkit Let's Skate Popsicle 8.25" Purple Skateboard Complete
Complete skateboard Fulkit popsicle shape 8.25" x 31.89". Wheelbase 14.2". 7-ply maple, medium concave. Fulkit Logo "Let’s Skate" graphic on a purple stained wood background. Deck made in Europe. Size suitable for most riders for use in street, skateparks, mini ramps, bowls, etc. Deck equipped with Irin 139 mm trucks, Nut Abec-7 Classics bearings, and Bones 53 mm 100A Original Formula wheels.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Complete skateboard Fulkit popsicle shape 8.25" x 31.89". Wheelbase 14.2". 7-ply maple, medium concave. Fulkit Logo "Let’s Skate" graphic on a purple stained wood background. Deck made in Europe. Size suitable for most riders for use in street, skateparks, mini ramps, bowls, etc. Deck equipped with Irin 139 mm trucks, Nut Abec-7 Classics bearings, and Bones 53 mm 100A Original Formula wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.2" |
| Nose Lenght | 7.06" |
| Tail Lenght | 6.46" |
| Concave | Medium |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.88" |
Specific References
| EAN13 | 3663174015590 |
|---|