Santa Cruz Obscure Hand 8.25" Skateboard Complete
Santa Cruz skateboard with colorful "Obscure Hand" graphic. 8.25" x 31.5". Wheelbase 14". 7-ply US maple. Medium concave. Board set up for riders aged 14 and up. Santa Cruz is the oldest skateboard brand still in operation (since 1973). Equipped with black grip tape, Bullet trucks, Abec 5 bearings, and OJ 53mm 95A wheels.
Description
Santa Cruz skateboard with colorful "Obscure Hand" graphic. 8.25" x 31.5". Wheelbase 14". 7-ply US maple. Medium concave. Board set up for riders aged 14 and up. Santa Cruz is the oldest skateboard brand still in operation (since 1973). Equipped with black grip tape, Bullet trucks, Abec 5 bearings, and OJ 53mm 95A wheels.
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.5" |
Specific References
| EAN13 | 193172297870 |
|---|