Creature Club Plaquer 8.25" Complete Skateboard
Creature Club Plaquer 8.25"x32.04". Standard popsicle shape with Low concave. 7 Ply Hard rock maple from North America. "Hard Rock Maple" trees grow in the arctic freeze zones of the planet, so with temperatures like that, you know these boards are stiff. Great wood at a great price for any type of skater. Set with Black Jessup Griptape, Tensor Alloys 5.5" Trucks, Abec 7 Bearings, 52mm Wheels
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 4/17/26 and 4/21/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Creature Club Plaquer 8.25"x32.04". Standard popsicle shape with Low concave. 7 Ply Hard rock maple from North America. "Hard Rock Maple" trees grow in the arctic freeze zones of the planet, so with temperatures like that, you know these boards are stiff. Great wood at a great price for any type of skater. Set with Black Jessup Griptape, Tensor Alloys 5.5" Trucks, Abec 7 Bearings, 52mm Wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.352" |
| Nose Lenght | 6.895" |
| Tail Lenght | 6.512" |
| Concave | Low |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 32.04" |
Specific References
| EAN13 | 3663174014272 |
|---|