Jart Array Stone 8" LC Complete Skateboard
€109.95
Tax included
Skateboard Jart Array Stone 8''. Low concave. 7 plies US maple. Single pressed in Spain. Jart is one of the largest skateboards company. Its succes can be explain by its use of high quality woods and glues, making boards strongs and with a good pop at an affordable price. Size 8" best match with riders with a foot size ranging from 37 to 43
Description
Skateboard Jart Array Stone 8''. Low concave. 7 plies US maple. Single pressed in Spain. Jart is one of the largest skateboards company. Its succes can be explain by its use of high quality woods and glues, making boards strongs and with a good pop at an affordable price. Size 8" best match with riders with a foot size ranging from 37 to 43
Board set with Jessup Black griptape, Iron 5.25" Trucks, Abec 7 Bearings, 52mm Wheels
8"x31.85"; Wheelbase 14.25"; Nose 6.87"; Tail 6.59"
Product Details
JART-ARRAYSTONE8-PACK
Data sheet
| Width | 8.0"(20,32cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25" |
| Nose Lenght | 6.87" |
| Tail Lenght | 6.59" |
| Concave | Low |
| Disciplines | Street, Skatepark |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.85" |
Specific References
| EAN13 | 3663174014500 |
|---|