SOVRN Crest 8" Complete Skateboard
SOVRN Crest 8" Skateboard. Medium Concave, 7 ply US Maple with the use of epoxy glue. Designed in Los Angeles USA and produced in Spain. Sovrn strive for quality, aesthetic and shared passions for skateboarding, design, photography & cinematography. Set with Jessup Griptape, Iron Trucks, Abec 7 Bearings, 52mm Wheels
Order it before 14:30 of today and receive it between 5/18/26 and 5/21/26 with Chronopost International
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
SOVRN Crest 8" Skateboard. Medium Concave, 7 ply US Maple with the use of epoxy glue. Designed in Los Angeles USA and produced in Spain. Sovrn strive for quality, aesthetic and shared passions for skateboarding, design, photography & cinematography. Set with Jessup Griptape, Iron Trucks, Abec 7 Bearings, 52mm Wheels
Product Details
Data sheet
| Width | 8.0"(20,32cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.2" |
| Nose Lenght | 6.87" |
| Tail Lenght | 6.59" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.85" |
Specific References
| EAN13 | 3663174014449 |
|---|