Birdhouse Stage 3 Hawk Prague Doctor 7.5" Complete Skateboard
Birhouse Tony Hawk Prague Doctor skateboard. Size 7.5" x 31"; WB 14"; Medium Concave; Standard Popsicle shape; 7-Ply maple with epoxy. Set with Birdhouse 5" trucks, Abec 7 Bearings, 52mm 100A Wheels. Birdhouse is Tony Hawks own brand. This skateboard would fit best kids aged under 10.
Order it before 09:00 of today and receive it between 4/24/26 and 4/28/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Birhouse Tony Hawk Prague Doctor skateboard. Size 7.5" x 31"; WB 14"; Medium Concave; Standard Popsicle shape; 7-Ply maple with epoxy. Set with Birdhouse 5" trucks, Abec 7 Bearings, 52mm 100A Wheels. Birdhouse is Tony Hawks own brand. This skateboard would fit best kids aged under 10.
Product Details
Data sheet
| Width | 7.5" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31" |
Specific References
| EAN13 | 5059415053267 |
|---|