copy of Globe G1 Ablaze 7.75" Complete Skateboard
Globe G1 Lineform street complete skateboard is 7.75" x 31" x 13.8"WB. It features a Resin-7 hard rock maple base with a full concave. This Globe skateboard has 5" Tensor Alloy trucks, Abec 7 Bearings, and 52mm 99a wheels. The top deck is a black grip tape.
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 5/13/26 and 5/16/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Globe G1 Lineform street complete skateboard is 7.75" x 31" x 13.8"WB. It features a Resin-7 hard rock maple base with a full concave. This Globe skateboard has 5" Tensor Alloy trucks, Abec 7 Bearings, and 52mm 99a wheels. The top deck is a black grip tape.
Product Details
Data sheet
| Width | 7.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 13.875" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31" |