Impala Mystic 8" Complete Skateboard
€109.95
Tax included
Impala Mystic street complete is a classic resin-7 complete with ABEC-7 bearings with a size of 8.0" x 31.5" x 14"WB. It features a Resin-7 hard rock maple base with a full concave. This Globe skateboard has 5.25" Tensor Alloy trucks and 53mm 101a wheels. The top deck is a black & purple glitter grip tape
Description
Impala Mystic street complete is a classic resin-7 complete with ABEC-7 bearings with a size of 8.0" x 31.5" x 14"WB. It features a Resin-7 hard rock maple base with a full concave. This Globe skateboard has 5.25" Tensor Alloy trucks and 53mm 101a wheels. The top deck is a black & purple glitter grip tape
Product Details
IMPALA-MYSTIC-PACK
Data sheet
| Width | 8.0"(20,32cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14" |
| Nose Lenght | 7" |
| Tail Lenght | 6.625" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.5" |
Specific References
| EAN13 | 194604062929 |
|---|