Almost Thin Strips 7.75" Black Complete Skateboard
€111.95
Tax included
Almost 7.75" x 31.2"skateboard with Thin Strips graphic. Specialy set for teenagers with a shorter wheelbase and softer bushings fir easy turning. 7 ply canadian maple, single pressed, medium concave. Set with black griptape, Tensor alloy 5" with soft cushions, Abec 5 Bearings, Almost 52mm 99A(Hard) wheels
Description
Almost 7.75" x 31.2"skateboard with Thin Strips graphic. Specialy set for teenagers with a shorter wheelbase and softer bushings fir easy turning. 7 ply canadian maple, single pressed, medium concave. Set with black griptape, Tensor alloy 5" with soft cushions, Abec 5 Bearings, Almost 52mm 99A(Hard) wheels
Product Details
ALMOST-THINSTRIPBLACK775-PACK
Data sheet
| Width | 7.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 13.875" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Street, Skatepark, Bowl |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.2" |
Specific References
| EAN13 | 194521063504 |
|---|