Powell Peralta 248 Yosozumi Onna-Bugeisha 8.25" Skateboard Deck
Powell Peralta Sakura Yosozumi (2021 Olympic Champion) Skateboard Deck Shape 248 — 8.25" x 31.95" — 14.25" Wheelbase “Onna-Bugeisha” Japanese-style graphic featuring a female samurai with gold outlines on a white background. 7-ply maple deck, pressed using Powell Peralta’s exclusive AirLam Press process, providing increased strength, better pop, and no warping. The 8.25" width is a classic size, ideal for most adult skaters. Free black grip tape included (free application upon request).
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Powell Peralta Sakura Yosozumi (2021 Olympic Champion) Skateboard Deck Shape 248 — 8.25" x 31.95" — 14.25" Wheelbase “Onna-Bugeisha” Japanese-style graphic featuring a female samurai with gold outlines on a white background. 7-ply maple deck, pressed using Powell Peralta’s exclusive AirLam Press process, providing increased strength, better pop, and no warping. The 8.25" width is a classic size, ideal for most adult skaters. Free black grip tape included (free application upon request).
Assembly advice:
Trucks width 139mm to 144mm, wheels 52 to 54mm
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25" |
| Nose Lenght | 6.88" |
| Tail Lenght | 6.63" |
| Concave | Medium+ |
| Griptape | Gifted (Free installation upon request) |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.95" |
Specific References
| EAN13 | 0840398207816 |
|---|