Heroin Merged Egg 8.88" Skateboard Deck
7-ply maple skateboard deck Heroin Merged Egg. Egg shape, 8.88" x 31.9". Wheelbase: 14.2". Top cut with a pronounced “Razor Edge” angle for a more defined deck feel under your feet. As with all decks from the English brand, it features a strong visual identity, with artwork created by Fos. Wood stain color may vary.
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 5/23/26 and 5/27/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
7-ply maple skateboard deck Heroin Merged Egg. Egg shape, 8.88" x 31.9". Wheelbase: 14.2". Top cut with a pronounced “Razor Edge” angle for a more defined deck feel under your feet. As with all decks from the English brand, it features a strong visual identity, with artwork created by Fos. Wood stain color may vary.
Recommanded trucks width: 149mm
Product Details
Data sheet
| Width | 8.875" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.2" |
| Concave | Medium |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Egg |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 31.9" |