Vision M Gonzales OG Concave 10" Stain Orange Skateboard Deck
Vision Pro Model Mark Gonzales deck with OG concave, 10" x 30". Stain Orange wood. Old-school skateboard made in the USA. 7-ply maple, single kick, 16" wheelbase. Reissue. An identical reissue of the model released in the late 1980s. This Vision Gonzales OG features a very mellow concave, a longer wheelbase, and no nose, which distinguishes it from the modern concave Gonzales model.
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 5/23/26 and 5/27/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Vision Pro Model Mark Gonzales deck with OG concave, 10" x 30". Stain orange Wood. Old-school skateboard made in the USA. 7-ply maple, single kick, 16" wheelbase. Reissue. An identical reissue of the model released in the late 1980s. This Vision Gonzales OG features a very mellow concave, a longer wheelbase, and no nose, which distinguishes it from the modern concave Gonzales model.
Product Details
Data sheet
| Construction | 7-Plys Maple |
|---|---|
| Wheelbase | 16" |
| Concave | Low |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Cruiser, Pumptrack |
| Kicks | Single Kick |
| Shape | Old School |
| Lenght | 30" |
| Truck Hole Pattern | Short 4 - 2.125" (New School) |
Specific References
| EAN13 | 0710664070904 |
|---|