Powell Peralta Anderson Heron 9.13" 7-Ply Pink Foil Skateboard Deck
Powell Peralta Pro Model Andy Anderson Heron V1 Pink Foil 9.13" x 32.8". Deck only. Ultra-innovative shape blending old school and new school design. Flat kicktail tip to make pogo tricks easier, nose and tail of identical length, balance point centered on the board, and identical nose and tail curvature to make flips easier both regular and switch. V-shaped profile that reduces weight while maintaining equal width at each truck position. Wheelbase: 15"; Nose: 6.8" with 18° angle; Tail: 6.8" with 18° angle. Premium 7-ply maple construction.
.
Description
Powell Peralta Pro Model Andy Anderson Heron V1 Pink Foil 9.13" x 32.8". Deck only. Ultra-innovative shape blending old school and new school design. Flat kicktail tip to make pogo tricks easier, nose and tail of identical length, balance point centered on the board, and identical nose and tail curvature to make flips easier both regular and switch. V-shaped profile that reduces weight while maintaining equal width at each truck position. Wheelbase: 15"; Nose: 6.8" with 18° angle; Tail: 6.8" with 18° angle. Premium 7-ply maple construction.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.13" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 6.8" |
| Tail Lenght | 6.8" |
| Concave | Medium |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Bowl, Street, Skatepark, Freestyle |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School, Standard Popsicle |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 32.8" |
Specific References
| EAN13 | 0840398205225 |
|---|