Powell Peralta Guerrero 9.6" Bones Brigade Series 17 Skateboard Deck
Powell Peralta Tommy Guerrero Bones Brigade Series 17 reissue in pearl white and gray foil, 9.6" x 29.13". Wheelbase: 15". Limited edition of 1,750 numbered pieces. Comes with a presentation card about the skater. 7-ply maple construction. Deck features the same old-school shape #233 as the original. The Bones Brigade was a team bringing together the best skateboarders of the 1980s, including Tony Hawk, Rodney Mullen, Mike McGill, Lance Mountain, Steve Caballero, and Tommy Guerrero.
Order it before 09:00 of today and receive it between 4/20/26 and 4/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Powell Peralta Tommy Guerrero Bones Brigade Series 17 reissue in pearl white and gray foil, 9.6" x 29.13". Wheelbase: 15". Limited edition of 1,750 numbered pieces. Comes with a presentation card about the skater. 7-ply maple construction. Deck features the same old-school shape #233 as the original. The Bones Brigade was a team bringing together the best skateboarders of the 1980s, including Tony Hawk, Rodney Mullen, Mike McGill, Lance Mountain, Steve Caballero, and Tommy Guerrero.
For the mounting, we recommand the use of 169mm tradictional kingpin trucks such as Inedpendent 169 or Ace AF1 66, and wheels size 56mm to 64mm (may need to use riser pads)
About Powell Peralta
Powell Peralta is one of the longest-running active skateboard brands. Nearly all the skateboarding legends have skated for Powell at some point. Its founder, George Powell, is an engineer by training and has always been committed to developing new products, making Powell Peralta one of the best skateboard brands for several decades.
About Bones Brigade
The Bones Brigade is often considered the most iconic skateboarding team in history. In 1984, Powell Peralta brought together the six best skateboarders of the era for a promotional tour. Thousands of people were introduced to the world of skateboarding, a discipline that was still very new at the time. The Bones Brigade included: Tony Hawk (the most famous skateboarder of all time), Steve Caballero (voted Skateboarder of the 20th Century by Thrasher), Rodney Mullen (the creator of the ollie and many other tricks), Lance Mountain, Chris McGill, and Tommy Guerrero.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.625" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Concave | Medium |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Single Kick |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 29.13" |
| Truck Hole Pattern | Length: 4 -2.5" (Old School) |
Specific References
| EAN13 | 0840398205386 |
|---|