Santa Cruz Kendall Graffiti 9.69" Natural Skateboard Deck
Santa Cruz Jeff Kendall Graffiti Reissue Deck, natural wood stain with neon artwork. Size: 9.69" x 29.85", WB 15". Old-school board straight out of the 1980s. 7-ply maple infused with epoxy for added strength and more consistent pop. Santa Cruz’s signature Cruz Missile II concave, typical of their retro boards. This model is very rarely reissued and highly sought after by collectors. Santa Cruz is the oldest skateboard brand still in operation (since 1973).
Description
Santa Cruz Jeff Kendall Graffiti Reissue Deck, natural wood stain with neon artwork. Size: 9.69" x 29.85", WB 15". Old-school board straight out of the 1980s. 7-ply maple infused with epoxy for added strength and more consistent pop. Santa Cruz’s signature Cruz Missile II concave, typical of their retro boards. This model is very rarely reissued and highly sought after by collectors. Santa Cruz is the oldest skateboard brand still in operation (since 1973).
Product Details
Data sheet
| Width | 9.69" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 3.875" |
| Tail Lenght | 6.77" |
| Grip tape | Not Included |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 29.85" |
Specific References
| EAN13 | 0193172644377 |
|---|