Santa Cruz Winkowski Agave Snake 10.35" Skateboard Deck
Skateboard deck Santa Cruz old school style shape (this is not a reissue) pro Erik Winkowski Agave Snake graphics (snake in a bottle). Double kicks, 7 ply US maple glued with epoxy resin. Dimensions 10.35" x 30.54"; Wheelbase 15"; Nose 4.75"; Tail 6.59". New shape with increased width at the truck rear. Machined wheels passages on the front. Concave type Cruz Missile II. Suitable for riding in bowl, cruising, tricks old school, pumptrack.
Product customization
Don't forget to save your customization to be able to add to cart
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Skateboard deck Santa Cruz old school style shape (this is not a reissue) pro Erik Winkowski Agave Snake graphics (snake in a bottle). Double kicks, 7 ply US maple glued with epoxy resin. Dimensions 10.35" x 30.54"; Wheelbase 15"; Nose 4.75"; Tail 6.59". New shape with increased width at the truck rear. Machined wheels passages on the front. Concave type Cruz Missile II. Suitable for riding in bowl, cruising, tricks old school, pumptrack.
About Santa Cruz
Santa Cruz was founded in 1973 in California and remains the oldest active skateboard brand. The history of Santa Cruz is closely tied to the evolution of skate and old school culture.
Mounting advices
For this Winkowski 10.35", we would recommend traditional geometry trucks with a width of 169mm (such as Independent 169). The choice of wheels depends on the usage, but a diameter between 56 and 60mm (consider using 1/4" riser pads) is a good match. Prefer a soft durometer (lower than 90A) if the usage is primarily cruising or pump track, or 95A and above for skatepark riding.
Product Details
Data sheet
| Width | 10.34" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 4.75" |
| Tail Lenght | 6.59" |
| Concave | High |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 30.54" |
Specific References
| EAN13 | 0193172644421 |
|---|