Santa Cruz Dressen Tribal 9.9" Brown Stain Skateboard Deck
Santa Cruz delights us with an unusual reissue: Eric Dressen Tribal 9.9" x 31.4". Originally released in 1990, the Dressen Tribal was only reissued once in 2007 (750 copies). Shape old school identical to the original. Wheelbase 14.25"-14.75" (double drilling of the truck front). 7 ply maple board infused with epoxy for added strength and a more persistent pop. Stained brown wood color.
Order it before 09:00 of tomorrow and receive it between 5/20/26 and 5/23/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Santa Cruz delights us with an unusual reissue: Eric Dressen Tribal 9.9" x 31.4". Originally released in 1990, the Dressen Tribal was only reissued once in 2007 (750 copies). Shape old school identical to the original. Wheelbase 14.25"-14.75" (double drilling of the truck front). 7 ply maple board infused with epoxy for added strength and a more persistent pop. Stained brown wood color.
Mounting advices
We would recommend traditional geometry trucks (such as Independent) with a width of 169mm. The choice of wheels depends on the usage, but a diameter between 56 and 60mm (consider using 1/4" riser pads) is a good match. Prefer a soft durometer (lower than 90A) if the usage is primarily cruising, or 95A and above for skatepark riding.
About Santa Cruz
Santa Cruz was founded in 1973 in California and remains the oldest active skateboard brand. The history of Santa Cruz is closely tied to the evolution of skate and old school culture.
Product Details
Data sheet
| Width | 9.9" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.25", 14.75" |
| Nose Lenght | 5.88", 6.375" |
| Tail Lenght | 6.566" |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Cruiser |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2026 |
| Lenght | 31.4" |
| Truck Hole Pattern | Short 4 - 2.125" (New School) |
Specific References
| EAN13 | 0193172644391 |
|---|