Powell Peralta Mullen 7.4" Bones Brigade Series 17 Skateboard Deck
Anniversary reissue skateboard deck Powell Peralta Rodney Mullen 7.4" x 27.625" Bones Brigade Series 17 in pearl white and gray foil. Limited edition of 1,750 copies, including a presentation card of the skater. Numbered deck, FK1 shape identical to the original. Rodney Mullen is one of the figures who most influenced the history and evolution of skateboarding, having invented numerous tricks, including the Ollie. This Rodney Mullen model dates from the golden age of flat freestyle.
Description
Anniversary reissue skateboard deck Powell Peralta Rodney Mullen 7.4" x 27.625" Bones Brigade Series 17 in pearl white and gray foil. Limited edition of 1,750 copies, including a presentation card of the skater. Numbered deck, FK1 shape identical to the original. Rodney Mullen is one of the figures who most influenced the history and evolution of skateboarding, having invented numerous tricks, including the Ollie. This Rodney Mullen model dates from the golden age of flat freestyle.
About Rodney Mullen
Rodney Mullen is certainly the most influential skateboarder of all time. Modern skateboarding would not look the way it does without Rodney’s creative vision. Born in 1966 in the USA, Rodney Mullen turned pro at the age of 14 (1980) and won every freestyle flatland world championship for more than 10 years. Among the many tricks invented by Rodney Mullen are the ollie, kickflip, casper slides, 360 flip, and more.
About Powell Peralta
Powell Peralta is one of the longest-running active skateboard brands. Nearly all the skateboarding legends have skated for Powell at some point. Its founder, George Powell, is an engineer by training and has always been committed to developing new products, making Powell Peralta one of the best skateboard brands for several decades.
About Bones Brigade
The Bones Brigade is often considered the most iconic skateboarding team in history. In 1984, Powell Peralta brought together the six best skateboarders of the era for a promotional tour. Thousands of people were introduced to the world of skateboarding, a discipline that was still very new at the time. The Bones Brigade included: Tony Hawk (the most famous skateboarder of all time), Steve Caballero (voted Skateboarder of the 20th Century by Thrasher), Rodney Mullen (the creator of the ollie and many other tricks), Lance Mountain, Chris McGill, and Tommy Guerrero.
Product Details
Data sheet
| Width | 7.4" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 12.625" |
| Nose Lenght | 4.625" |
| Tail Lenght | 5.375" |
| Year of Release | 2026 Flat, 2025 |
| Concave | Flat |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Freestyle |
| Kicks | Single Kick |
| Shape | Old School |
| Lenght | 27.625" |
Specific References
| EAN13 | 0840398205461 |
|---|