Powell Peralta Vallely Elephant 9.85" Gold Foil Skateboard Deck
€124.95
Tax included
Powell Peralta Mike Vallely Elephant Gold foil Deck. Special reissue of this legendary skateboard first pressed in 1988. Same shape and concave as the original. Dimensions: 9.85" x 30.25". Wheelbase: 15". 7-ply maple, kicktail. All the essence of a timeless brand with this magnificent old-school deck.
Description
Product Details
POWELL-VALLELYELEPHANTGOLD10-DECK
Data sheet
| Width | 9.85" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 15" |
| Nose Lenght | 4.375" |
| Tail Lenght | 6.625" |
| Concave | Low |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Bowl, Cruiser |
| Kicks | Single Kick |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2024 |
| Lenght | 30.25" |
Specific References
| EAN13 | 0842357194724 |
|---|