Powell Peralta OG Ripper 10" Checker Multi Skateboard Deck
€124.95
Tax included
Powell Peralta OG Ripper Checker Multi 10". Re issue skateboard from the 80's. Made in USA using 7 plies of the best US maple and grade 1 glue. You will love this board for bowl riding, old school freestyle, or cruising.
Description
Powell Peralta OG Ripper Checker Multi 10". Re issue skateboard from the 80's. Made in USA using 7 plies of the best US maple and grade 1 glue. You will love this board for bowl riding, old school freestyle, or cruising.
Specs: 10"x 30"; Wheelbase: 16.25"; Nose lenght: 3"; Tail lenght: 5.95"; 7 plies US maple; Made in USA; warranted against delamination for its useful life
Product Details
POWELL-OGRIPPERCHECKMULTI10-DECK
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 16.25" |
| Nose Lenght | 3" |
| Tail Lenght | 5.95" |
| Concave | Low |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Bowl, Cruiser, Pumptrack |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2020 |
| Lenght | 30" |
Specific References
| EAN13 | 0842357161917 |
|---|