Girl OG Knockout Pacheco 7.75" Skateboard Deck
€69.95
Tax included
Girl OG Knockout Skateboard Deck - Tyler Pacheco Pro Model. 7-ply maple construction. 7.75" x 31.125", Wheelbase 13.813", Medium concave. Ideal size for teenagers or adults looking to prioritize board agility. Girl decks are known for their relatively short kicks and excellent pop. Black grip tape included (installation available upon request).
Description
Girl OG Knockout Skateboard Deck - Tyler Pacheco Pro Model. 7-ply maple construction. 7.75" x 31.125", Wheelbase 13.813", Medium concave. Ideal size for teenagers or adults looking to prioritize board agility. Girl decks are known for their relatively short kicks and excellent pop. Black grip tape included (installation available upon request).
Recommanded trucks Size: 5" (129mm)
Product Details
GIRL-KNOCKOUTPACHECO77-DECK
Data sheet
| Width | 7.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 13.813" |
| Nose Lenght | 6.625" |
| Tail Lenght | 6.487" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.1" |
Specific References
| EAN13 | 889846222087 |
|---|