Zero 3 Skull Blood 7.75" Black White Red Skateboard Deck
€69.95
Tax included
Zero Skateboard Deck size 7.75" x 31.1". 7-Ply Maple; Standard popsicle shape with Medium Concave. Wheelbase 13.88". We would recommend size 7.75" for teenager and smaller riders, or for the ones looking for some extra agility. Zero is a US Company founded in 1996 by pro Rider Jamie Thomas. The color of the upper fold may vary.
Product customization
Don't forget to save your customization to be able to add to cart
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Zero Skateboard Deck size 7.75" x 31.1". 7-Ply Maple; Standard popsicle shape with Medium Concave. Wheelbase 13.88". We would recommend size 7.75" for teenager and smaller riders, or for the ones looking for some extra agility. Zero is a US Company founded in 1996 by pro Rider Jamie Thomas. The color of the upper fold may vary.
Product Details
ZERO-3SKULLBWR775-DECK
Data sheet
| Width | 7.75" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 13.875" |
| Concave | Medium |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.1" |
Specific References
| EAN13 | 3662492618285 |
|---|