Powell Peralta Rodriguez OG Skull Sword 10" Silver Skateboard Deck
The Rodriguez "Skull & Sword" deck was the first pro signature deck graphic produced by Powell-Peralta. The graphic was conceived by Ray and Illustrated by V.C. Johnson with art direction from George Powell in 1979. Mellow concave, Kick tail. Size 10"x30".
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/15/26 and 4/18/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
The Rodriguez "Skull & Sword" deck was the first pro signature deck graphic produced by Powell-Peralta. The graphic was conceived by Ray and Illustrated by V.C. Johnson with art direction from George Powell in 1979. Mellow concave, Kick tail. Size 10"x30".
Initially released in two distinctly different shapes; a 10" x 30" "Widetail" version and a 10" x 28.5" "Snub Nose,” it came in "Brite-Lite" Dayglo yellow, orange, purple and green. In years to follow, it was made in various different colors and a Powell-Peralta logo was added. In 1983 Ray's signature was removed and replaced with a Powell-Peralta script logo. The graphic was also used for T-shirts and stickers.
Originally Released: 1979
Artwork by: Vernon Courtlandt Johnson
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 16" |
| Nose Lenght | 3.125" |
| Tail Lenght | 6.63" |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Surfskate, Bowl |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2019 |
| Lenght | 30" |
Specific References
| EAN13 | 0842357162464 |
|---|