Powell Peralta Welinder Nordic Skull 9.625" Dark Blue Skateboard Deck
€124.95
Tax included
Powell Peralta Welinder Nordic Skull Dark Blue 9.625 "is a re-issue from the 80's. Vintage shape and highest quality construction. Single pressed in Santa Barara USA, using grade 1 glue and 7 plies premium US maple. This board is a blast for old school skateboarding, bowl riding, or just cruising
Description
Powell Peralta Welinder Nordic Skull Dark Blue 9.625" is a re-issue from the 80's. Vintage shape and highest quality construction. Single pressed in Santa Barara USA, using grade 1 glue and 7 plies premium US maple. This board is a blast for old school skateboarding, bowl riding, or just cruising.
Specs: 29.75" x 9.625"; Wheelbase 14.875"; Nose 4.06"; Tail 6.625"; Medium concave; Tail angle 22°(Steep)
Product Details
POWELL-WELINDSKULLLDBLUE96-DECK
Data sheet
| Width | 9.625" |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 14.87" |
| Tail Lenght | 6.625" |
| Grip tape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2020 |
| Lenght | 29.75" |
Specific References
| EAN13 | 0842357155510 |
|---|