Santa Cruz Classic Dot 8.25" Black Skateboard Deck
Santa Cruz Classic Dot Skateboard Deck. Size 8.25"x31.8". Medium Concave, Standard Popsicle shape. 7 Plies US Hard Maple. Santa Cruz Skate Co. Since 1973. Black Grip tape offered (installation on request)
Order it before 09:00 on Monday and receive it between 4/22/26 and 4/25/26 with Shop2Shop By Chronopost
-
Free shipping from 70€ France & Benelux / 190€ UE & Swiss -
30 Day return policy
Description
Santa Cruz Classic Dot Skateboard Deck. Size 8.25"x31.8". Medium Concave, Standard Popsicle shape. 7 Plies US Hard Maple. Santa Cruz Skate Co. Since 1973
Product Details
Data sheet
| Width | 8.25"(20,95cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Nose Lenght | 6.8" |
| Tail Lenght | 6.61" |
| Concave | Medium |
| Disciplines | Bowl, Street, Skatepark |
| Kicks | Double Kicks |
| Shape | Standard Popsicle |
| Lenght | 31.8" |
Specific References
| EAN13 | 0193172185870 |
|---|