Powell Peralta McGill OG Skull Snake 10" Rasta Fade Skateboard Deck Skateboard
Old-school Powell Peralta reissue skateboard deck. Mike McGill OG Skull & Snake pro model, originally released in 1984. Rasta fade colorway. Wide deck with kicktail and low concave. Graphic by Vernon Courtlandt Johnson. 10" x 30.125", Wheelbase: 16.625", Tail: 6", Nose: 2.5". Mike McGill, known for his skills on ramps and in bowls, is one of the legendary names in skateboarding history. He made his mark on the sport by inventing several tricks, including the famous 540 McTwist, one of the first inverted tricks ever performed on a vert ramp.
Description
Old-school Powell Peralta reissue skateboard deck. Mike McGill OG Skull & Snake pro model, originally released in 1984. Rasta fade colorway. Wide deck with kicktail and low concave. Graphic by Vernon Courtlandt Johnson. 10" x 30.125", Wheelbase: 16.625", Tail: 6", Nose: 2.5". Mike McGill, known for his skills on ramps and in bowls, is one of the legendary names in skateboarding history. He made his mark on the sport by inventing several tricks, including the famous 540 McTwist, one of the first inverted tricks ever performed on a vert ramp.
Assembly Tips
We recommend traditional geometry trucks with a width of +/- 169mm (ie: Independent 169mm, Ace Classic 66, Iron 169mm,...), paired with wheels between 54mm and 60mm in diameter (for wheels starting at 56mm, consider using riser pads).
About Powell Peralta
Powell Peralta is one of the pioneering brands that has shaped and continues to shape the history of skateboarding. Based in California since 1978, the brand is a union of skills between George Powell (an engineer who made his first skateboard in 1957) and Stacy Peralta (on of the very first professional skateboarder). Powell has always stood out for its spirit of innovation and is one of the few brands to own its own factories for the production of decks and wheels. Powell's graphics, such as the Ripper or the Dragon, are an integral part of skate culture.
Product Details
Data sheet
| Width | 10"(25,4cm) |
|---|---|
| Construction | 7-Plys Maple |
| Wheelbase | 16.625" |
| Nose Lenght | 2.5" |
| Tail Lenght | 6" |
| Concave | Low |
| Griptape | Not Included |
| Disciplines | Pumptrack, Cruiser, Bowl |
| Kicks | Single Kick |
| Mounting of Trucks | Top mount |
| Shape | Old School |
| Year of Release | 2025 |
| Lenght | 30.125" |
Specific References
| EAN13 | 0840398202415 |
|---|